Vändra Gümnaasium 100 ja emakeelenädal

Käesoleval emakeelenädalal saab almanahhide abil loodud ajasild tänaste ja aastate taguste kooliõpilaste vahel. Juubeliaasta keelenädal koosneb viiest ettevalmistavast tegevusest ja kulmineerub almanahhipeoga. 

Kooli raamatukogu on selleks puhuks välja toonud kõik kogus arvel olevad almanahhid, mille ajaloo tutvustamisel tuleb appi Mari Nuut. Õpilastel on võimalus kogumikest otsida ja leida oma pereliikmete või tuttavate poolt loodut ja tutvustada. Loodetavasti inspireerib järgnev nädal noori autoreid tulevikualmanahhe sisuga täitma. 

Meie kooli esimene almanahh ilmus 60 aastat tagasi.

Selle andis 1962. aastal välja Vändra Keskkooli kirjandusring. Alustati lauluisa F.R.Kreutzwaldi mõttega “Loomistöö ei sünni ühel korral – esiteks on väike hämarik, siis vast tõuseb hele koidupuna viimaks kõrge valgus kuninglik.”
Aastal 1963 ilmus Vändra Keskkooli kirjandusringi järgmine almanahh.

Saateks on kooli tootmisõppe juhataja ning Ada Ermo kirjutanud: “Meie koolielu on rikastunud uue põhimõttega: õpi töötama – sinust kasvab inimene… Meie noored sulesepad ongi saanud innustust töö teemast. Jõudku nende südamest tulevad sõnad ka lugeja südameni ning pangu igaüht mõtlema selle üle, milline on tema osa meie suures rahumeelses töös.”
Vändra Keskkooli almanahh nr 3 ilmus 1966. aastal.

Väljaandja oli Eesti NSV Haridusministeerium. Almanahhi, mille kaanepildi kujundus õp Maire Kolli, on paigutatud ka kroonikat. Saatesõnas ütleb kooli parteialgorganisatsiooni sekretär: “…Mitmekesist temaatikat on pakkunud töö komsomoli- ja pioneeriorganisatsioonis. Kõik pole meistrid, kuid arvan, et olulisem on tahe jagada oma muljeid, rõõmu, usaldada inimest ja tundma õppida inimest.”

4. almanahh ilmus 2007. aastal.

Väljaande koostamine oli seotud kooli 85. juubeliga. Värvilise kaanepildi autorid on Katrin Koger ja Maria Oselein. Kogumik algab Vändra Gümnaasiumi filosoofia tutvustusega.

Vändra Gümnaasiumi almanahh “Esimesed read -5” aastast 2012 on pühendatud kooli 90. sünnipäevale.

Kogumiku sisu on jaotatud teemadeks , kuhu õpilased on pannud kirja oma mõtted enda, spordi, looduse, inimsuhete, ühiskonna ja maailma teemadel. Värvilise kaanepildi autor on Kärol Valk.

1.b klass esitass 18.märtsil toimunud almanahhipeol jutukesi ning luuletusi VG praeguste vilistlaste sulest. Populaarseks osutus kõige värskem õpilaste tööde kogumik “Esimesed read -5”. 1.b Õpilased valisid selt välja järgmised teosed: Elviine- “Muta” autor Kristin Krais, Jasper- “Minu kool”  autor Lucette Pikkor, Johanna- “Nädal” autor Meryli Pool, Ronaldo-” Hundu” autor- Krissu Raudsepp, Raiten- “Taffi” autor Ander Terehhov, Mia Maria “Kallis sõber” autor Ly tempel, Kelly- “Minu kass” autor Getru Kurrot. Õpeta Riina Kirkmann luges luuletust “Kevad”1963. a almanahhist. Selle autoriks on Hiie Palu.